Економія, що зігріває

Економія, що зігріває

ЕС допомагає одеським дітям навчатися у теплих класах, а школі – менше витрачати на комунальні послуги

Приватна вальдорфська школа "Сходинки" в Одесі отримала грант від ЄС на проведення енергетичного аудиту. Після термомодернізації в класах стане значно тепліше, а утримання будівлі обійдеться дешевше на півмільйона гривень на рік.

Підлітки, які сидять на гілках великих зелених дерев – ось перше, що бачиш, коли потрапляєш у двір одеської школи "Сходинки". "Нічого страшного в цьому немає, діти мають знайомитися зі світом", – махає рукою на моє здивоване питання, чи не порушують вони дисципліну, – Наталя Лук'янченко, директор і засновник школи.

Незвичайна політика для навчального закладу в Україні, де прийнята більш строга дисципліна. Але й школа "Сходинки" в Одесі – теж не така як усі. Тут практикують вальдорфську педагогіку – це такий підхід до виховання дитини, коли в центрі процесу – особистість і її здоровий розвиток. "Завдання школи не в тому, щоб сформувати людину і відправити її у життя, – пояснює Наталя Лук'янченко, – а в тому, щоб підготувати її до життя, а вона сама себе сформує".

У школі та розташованому тут дитячому садку навчається майже 300 дітей. Сорок з них – діти з особливими потребами: ті, хто страждає важкими захворюваннями (ДЦП, аутизмом тощо). "Сходинки" стала чи не першою школою в Україні, яка почала впроваджувати інклюзивне навчання. "Нас було сім молодих педагогів, ми самі були батьками і хотіли відкрити хорошу школу перш за все для власних дітей", – розповідає Лук'янченко про те, як виникла ідея заснування вальдорфського навчального закладу.

Школа "Сходинки" почала повноцінно працювати з початку 2000-х років у приміщенні колись занедбаного дитячого садка площею 2 000 кв. метрів. Взимку тут дуже холодно: система центральної подачі тепла не справляється з прогрівом класів та груп. Тому навчальному закладу приходиться додатково витрачатися на опалення за допомогою електричних обігрівачів.

В минулому році в школа звернулася до ЕБРР, щодо участі у програмі «Консультації для малого бізнесу». Фахівці програми підбирають для компаній місцевих і міжнарожних консультантів, які працюють з малим та середнім бізнесом. Напрямки проектів – різноманітні, в тому числі - з енергоефективності. Гранти, які частково покривають видатки на консалтингові проекти, надає Евросоюз в рамках ініціативи EU4Business.

В рамках такого консалтингового проекту при підтримці ЕБРР та ЕС в школі провели комплексний енергетичний аудит.

В результаті обстеження спеціалісти визначили найбільші джерела втрати тепла та енергоносіїв, а також розробили програму термомодернізації. Введення цієї програми дозволить навчальному закладу не тільки мати теплі класи взимку, але й заощадити півмільйона гривень на рік на оплату комунальних послуг. Лук'янченко рада, адже спеціалісти, крім очевидних недоліків, через які "утікало" тепло, виявили не помітні неспеціалістам точки низької енергетичної ефективності. Наприклад, виявилося, що бойлер, який підігріває гарячу воду, споживає електроенергію навіть уночі, коли в школі нікого немає.

"Сходинки" вже почали виконувати рекомендації спеціалістів. Замінили дах, зараз утеплюють зовнішні стіни.

Лук'янченко розповідає, що гроші на проведення енергоаудиту від ЄБРР, школа отримала дуже швидко. А зараз "Сходинки" збираються звернутися за новим грантом на встановлення сонячних панелей. У сонячній Одесі, де клімат трохи нагадує субтропіки, – це дуже популярний метод приватного виробництва електроенергії.

Оригінал статті, підготовила Катерина Шаповал